Wręczono doroczne nagrody Departamentu Badań Podstawowych NCBJ
2023.06.27 13:16 - Marek Pawłowski26 czerwca 2023 r. odbyło się Specjalne Colloquium, na którym wręczone zostały nagrody za najlepsze prace badawcze i działalność popularyzatorską w roku 2022 w Departamencie Badań Podstawowych NCBJ (DBP). Laureatami zostali dr hab. Michał Bluj, zespół w składzie dr hab. Paweł Ziń i dr Maciej Pylak, dr Michael Romano oraz prof. dr hab. Jerzy Kowalski-Glikman i dr Miguel Figueira.
Już po raz trzeci przyznane zostały nagrody za wyróżniające się prace naukowe opublikowane przez pracowników DBP w minionym roku oraz za działania popularyzujące naukę. W tym roku Kapituła Nagrody zdecydowała uhonorować:
- dra hab. Michała Bluja, profesora NCBJ z Zakładu Fizyki Wielkich Energii, za kluczowy wkład w pierwszy pomiar struktury CP sprzężenia Yukawy taonu i bozonu Higgsa,
- zespół z Zakładu Fizyki Teoretycznej w składzie dr hab. Paweł Ziń, profesor NCBJ i dr Maciej Pylak za cykl prac poświęconych własnościom kropel kwantowych - samozwiązanych kondensatów Bosego-Einsteina,
- dra Michaela Romano z Zakładu Astrofizyki za cykl prac dotyczących indeksów gwiazdotwórczych galaktyk z przesunięciami ku czerwieni do z ~ 6, w szczególności za opracowanie oryginalnej metody oznaczania zawartości zjonizowanego węgla [CII] w ośrodku międzygwiazdowym.
Nagrodę za działania popularyzatorskie Kapituła postanowiła podzielić pomiędzy:
- dra Miguela Figueirę z Zakładu Astrofizyki za serię artykułów popularnych w czasopiśmie Delta na temat astrofizyki w szczególności koncentrujących się na mechanizmach formowania się gwiazd
oraz
- prof. dra hab. Jerzego Kowalskiego-Glikmana za popularyzujący nauki fizyczne cykl felietonów zamieszczonych w portalu Pulsar oraz za zaangażowanie w tworzenie tego portalu.
Ogłaszając wyniki dyrektor Departamentu, profesor Stanisław Mrówczyński podkreślił wielką różnorodność nagrodzonych prac obejmujących zarówno pionierskie badania teoretyczne jak i astrofizykę obserwacyjną oraz niezwykle skomplikowaną analizę danych eksperymentalnych. Wspomniał też o wyjątkowej w tym roku dużej liczbie nominacji do nagrody za działania popularyzacyjne. Wyjaśnił też, że Kapituła stanęła przed dylematem czy może brać pod uwagę imponującą działalność popularyzatorską, ale prowadzoną w języku rodzimym osoby nominowanej, którym nie posługuje się nikt z członków Kapituły. Ostatecznie przeważył argument, że takie działania nie mogą być odpowiedzialnie ocenione przez członków komisji.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu dyplomów laureaci przedstawili swoje prezentacje.
Colloquium prowadzone było w formule hybrydowej.
W tym roku w skład Kapituły Nagrody wchodzili: prof. dr hab. Stanisław Mrówczyński, dr hab. Justyna Łagoda, profesor NCBJ, prof. dr hab. Zygmunt Patyk, prof. dr hab. Marek Biesiada i dr Marek Pawłowski.
Kapituła spotkała się trzykrotnie, a jej rozstrzygnięcia były efektem długotrwałych dyskusji.