VINCO
Po wspólnym wyrażeniu chęci współpracy, a także utworzeniu Stowarzyszenia Centrum Doskonałości V4G4, projekt VINCO stanowi kolejny etap budowania zdolności w zakresie technologii jądrowych w krajach Europy Środkowej. Kraje uczestniczące określiły już swoje specjalizacje: technologia helu w Czechach, analizy projektowe i bezpieczeństwa na Słowacji, badania paliw na Węgrzech i badania materiałowe w Polsce. Przy takiej wiedzy wspólny rozwój technologii jądrowych IV generacji, ze szczególnym uwzględnieniem reaktorów chłodzonych gazem, jest w pełni możliwy.
Głównymi celami regionalnego projektu VINCO są: (i) opracowanie reguł współpracy i zasad dostępu do istniejącej i planowanej infrastruktury, (ii) określenie szczegółowych celów działań badawczo-rozwojowych w krajach współpracujących, (iii) opis i analiza istniejącej infrastruktury oraz możliwości badawczych, szkoleniowych i edukacyjnych, (iv) określenie priorytetów inwestycyjnych w krajach współpracujących oraz (v) ustanowienie wspólnych projektów badawczych, edukacyjnych i szkoleniowych. Oczekuje się, że wspólne działania doprowadzą do koordynacji działań umożliwiających uzyskanie finansowania z funduszy strukturalnych dostępnych dla krajów wyszehradzkich. Środki te pozwoliłyby na ogromny wzrost potencjału badawczego oraz jego modernizację w regionie.
Ścisła współpraca z innymi instytucjami UE (głównie CEA, Francja) zapewni lepszy opis inwestycji potrzebnych w regionie wyszehradzkim, zacieśnienie współpracy paneuropejskiej i wzmocnienie roli krajów V4, pomagając im w przekształceniu się z użytkowników do dostawców badań w zakresie technologii jądrowych. Głównym oczekiwanym skutkiem projektu byłoby utworzenie rozproszonego regionalnego centrum badawczego specjalizującego się w technologiach jądrowych potrzebnych do opracowania reaktorów IV generacji oraz poprawy bezpiecznej eksploatacji istniejących i planowanych elektrowni jądrowych w regionie.