Reprezentacja Narodowego Centrum Badań Jądrowych w maratonie programowania zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji
2016.09.30 12:17 - admin
Pozakonkursowa prezentacja projektu Pani Minister Annie Streżyńskiej: Adam Zadrożny (NCBJ), minister Anna Streżyńska, nn, Paweł Posielężny (MIM UW), Arkadiusz Ćwiek (NCBJ), Marianna Zadrożna (ASP), Weronika Boruc (IFiS PAN), fot: Anna Boruc
Jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych mieli możliwość sprawdzenia programiści, astrofizycy z NCBJ: Adam Zadrożmy i Arkadiusz Ćwiek, na odbywającym się 24–25 września maratonie Hackathon danych publicznych w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Po raz pierwszy w organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji maratonie programistycznym 90 uczestników, pracujących w 17 zespołach tworzyło usługi ułatwiające codzienne życie wykorzystując udostępnione w internecie dane przez instytucje rządowe i samorządowe. Po zidentyfikowaniu problemu, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne, zespoły proponowały sposób jego rozwiązania.
Hackathon to wydarzenie nawiązujące do tradycji maratonów informatycznych zapoczątkowanych w dolinie krzemowej. W ich trakcie, w krótkim czasie, zespoły przygotowywały całkiem nowe funkcjonalności oferowanych produktów IT. W ten sposób powstały wstępna wersja chatu dla facebooka i połączenia video do Messengera. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło wykorzystać ten sprawdzający się w wielkich firmach IT sposób na wyłonienie interdyscyplinarnych zespołów zdolnych do efektywnej współpracy prowadzącej do rozwiązania trudnych problemów.
Pierwszy rządowy Hackathon zakończył się prezentacjami przed zespołem ekspertów, którzy ocenili efekty dwudniowej pracy. Najlepsze projekty wyłonione w zorganizowanym w Warszawie konkursie oprócz nagród pieniężnych czeka wdrożenie przez Ministerstwo już w 2017 roku. Przyznano trzy nagrody główne.
1 nagrodę – 18000 zł oraz płatny staż w Centralnym Ośrodku Informatyki zdobył zespół „Fringers” za aplikację służącą do szybszego załatwiania spraw w urzędach.
2 nagrodę (13000 zł) przyznano „Zielonym Diabłom” za aplikację służącą do wyszukiwania tańszych zamienników leków refundowanych.
3 nagroda (9500 zł) trafiła do zespołu „Media 3.0 SAP” za opracowanie gry bazującej na danych o budżecie miejskim Wrocławia.
Natomiast zespół „sprawdzparagraf.pl” (4 programistów i 2 humanistów), w którego składzie była reprezentacja NCBJ otrzymał ważną nagrodę specjalną w wysokości 10000 zł za rozwiązanie służące wykrywaniu klauzul niedozwolonych w umowach i regulaminach, ufundowaną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Celem projektu „sprawdzparagraf.pl” było stworzenie narzędzia, które mogło przeglądać treść umów i regulaminów i porównywać je z bazą klauzul zakazanych opublikowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Ponadto w przypadku odnalezienia podobieństwamiał został udostępniony link do bazy Systemu Analizy Orzeczeń Sądowych (SAOS) pomagający odnaleźć uzasadnienie dlaczego ta klauzula jest niedozwolona. Chociaż w danych publicznych istnieje jednolity wykaz obejmujący ok. 6000 takich wpisów, do tej pory nie było połączenia miedzy innymi bazami z domeny publicznej. Twórcy projektu swoje rozwiązanie adresują głównie do konsumentów oraz małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie dysponują rozbudowanymi działami prawnymi w swoich firmach. Deklarują, że „Sprawdzparagraf.pl” będzie dostępny w internecie w bezpłatnie w użytkowej wersji w ciągu najbliższych miesięcy, chociaż nazwa domeny może ulec zmianie.
Skala problemu, któremu ma zaradzić projekt jest duża, ponieważ wpisana klauzula zakazana w umowie z klientem może skutkować nałożeniem kary na przedsiębiorcę przez UOKIK rzędu 10% obrotu. Takie klauzule występują w umowach deweloperskich, regulaminach sklepów internetowych i często prowadzą do olbrzymiej nierównowagi stron. W 2014 r. blisko 70% umów deweloperskich zawierało klauzule niedozwolone.
Pomysł „sprawdzparagraf.pl” w zaskakujący sposób łączył potrzebę zmierzenia się z pułapkami w zapisach umów z badaniami nad astronomią. Adam Zadrożny wykorzystywał w jednej z prowadzonych prac badawczych w Zakładzie Astrofizyki NCBJ wersję programu z nieudokumentowanym kodem, który zmuszał go do „przejrzenia” kilkuset tysięcy stron zapisu oraz wyposażenia się w aplikację wyłapującą anomalie kłopotliwego programu. Zdobyta podczas tej pracy umiejętność analizowania mogła się przydać do analizy wszystkich tekstów, w tym również prawniczych. Tekst prawniczy jest językiem naturalnym, ale skodyfikowany. Ostateczny algorytm był wynikiem know-how wszystkich członkow grupy, w składzie: Adam Zadrożny (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), Arkadiusz Ćwiek (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), Marcin Wojno (Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki UW), Paweł Posieleżny (Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki UW), Marianna Zadrożna (absolwentka ASP w Warszawie, studentka Inżynierii Obliczenowej ICM UW), Weronika Boruc (doktorantka, Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
Fundator nagrody Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych oprócz powszechnie znanej działalności związanej z przygotowaniem banknotów i dokumentów pod marką PWPW Technologia IT oferuje nowoczesne rozwiązania związane z bezpieczeństwem informatycznym. Ich zadaniem jest uwiarygodnianie procesów identyfikacji i weryfikacji w kraju i zagranicą.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Prezentacja projektu | 476.7 KB |