Teleskop JEM-EUSO
2021.04.23 14:43 - admin
25 Spotkanie Międzynarodowej Współpracy JEM-EUSO w Łodzi w dniach 10–14 czerwca 2019 r.
Organizujemy 25 Spotkanie Międzynarodowej Współpracy JEM-EUSO w dniach 10–14 czerwca 2019 r. w Łodzi w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej przy ul. Żwirki 36.
Uczestników Współpracy zapraszamy na stronę jem-euso-25.u. lodz. pl
Opłata konferencyjna wynosi 430 zł.
Międzynarodowa Współpraca JEM-EUSO
Joint Experiment Missions – Extreme Universe Space Laboratory
realizuje misję kosmiczną poświęconą badaniom promieni kosmicznych o najwyższej energii. JEM EUSO jest nowym typem obserwatorium astronomicznego – teleskopem, który detekcję przeprowadza patrząc na pasmo fluorescencji wytwarzane, gdy naładowana cząstka oddziałuje z ziemską atmosferą.
Przeprowadziliśmy kilka testowych eksperymentów:
EUSO-Balloon - kilkunastogodzinny lot na wysokości ok. 38 km pokazał metodę pomiaru źródeł światła poruszających się w polu widzenia z prędkością światła (emitowane fotony rozproszenia Rayleigha z emitowanej poziomo silnej wiązki laserowej emitowanej z helikoptera);
EUSO-TA - wspólne pomiary WPA z eksperymentem Telescope Array w Utah.
EUSO-SPB – kilkunastodniowy lot balonu NASA (Super Pressure Balloon).
W tym i przyszłym roku Mini-EUSO będzie badać nocną emisję atmosfery w zakresie UV z pokładu ISS (badanie tła dla dużego eksperymentu).
Przygotowywany jest kolejny długi lot balonowy EUSO-SPB2 (przewidywany termin to 2020/2021), w czasie badań powinniśmy zmierzyć WPA i również pęki generowane przez neutrina wielkich energii wychodzące z powierzchni Ziemi. Planowane są duże eksperymenty: K-EUSO na ISS z terminem lotu ok. 2025 r. i POEMMA (2 równocześnie działające teleskopy nie związane z ISS).
We Współpracy JEM-EUSO uczestniczy ponad 300 naukowców z 16 państw i z ponad 80 instytucji naukowych.
Udział w eksperymencie JEM-EUSO
W 2009 r. polska grupa weszła w skład kolaboracji JEM-EUSO
Planowane zadania polskiej grupy:
HVPS
- Symulacje rozwoju Wielkich Pęków Atmosferycznych w atmosferze
- Badania zjawisk świetlnych w atmosferze (tzw. TLE – Transient Luminous Events)
- Analiza danych obserwacyjnych
- Zasilacze wysokiego napięcia do fotopowielaczy
Eksperymenty testowe
W łódzkiej Pracowni Fizyki Promieniowania Kosmicznego został zaprojektowany i zbudowany układ zasilania wysokiego napięcia dla fotopowielaczy teleskopu JEM-EUSO. Jego działanie zostało sprawdzone w dwóch testowych eksperymentach: naziemnym eksperymencie EUSO-TA, w którym detektor EUSO pracował przy aparaturze do rejestracji Wielkich Pęków Atmosferycznych na pustyni w Utah (USA), oraz w eksperymencie balonowym EUSO-Balloon, w którym moduł EUSO rejestrował promieniowanie UV w atmosferze w trakcie kilku godzin lotu na wysokości ok. 40 km.
EUSO at Super Pressure Balloon
24 kwietnia 2017 r. z bazy w Wanaka w Nowej Zelandii wystartował kolejny balonowy eksperyment testowy EUSO-SPB (EUSO at Super Pressure Balloon) prowadzony we współpracy z NASA.
Detektor EUSO został tym razem wyniesiony na wysokość ok. 33 km, a lot balonu wokół Antarktydy planowany jest na ok. 100 dni. Długi czas ekspozycji umożliwi pierwszą w historii rejestrację Wielkiego Pęku Atmosferycznego nie z powierzchni Ziemi, ale „z góry” ze szczytu atmosfery.